Poradnik

O tym, jak kupić kota i jak się nim zaopiekować

W tym krótkim poradniku postaramy się przybliżyć Ci, jak wygląda procedura zakupu kota z hodowli POLANA ECRU*PL. Napiszemy również, jak zaopiekować się KOTEM, byście zarówno Ty i twoja rodzina, jak i On byli szczęśliwi z tej niebagatelnej zmiany (na lepsze), jaka nastąpiła w Waszym życiu.

***

Kilka kroków, by stać się szczęśliwym właścicielem kota brytyjskiego:
1. Pierwszy warunek to twierdząca odpowiedź na pytanie, które postawiliśmy na Stronie powitalnej.
2. Zawsze kupuj kota z rodowodem pięciopokoleniowym i ze sprawdzonej, zarejestrowanej hodowli.
3. Dokumenty potwierdzające legalność hodowli Polana Ecru*PL znajdziesz w zakładce O nas.
4. Obejrzyj dokładnie nasze Kotki i Kocury (wkrótce przybliżymy Ci ich sylwetkę charakterologiczną).
5. Na naszej stronie internetowej odwiedź zakładki Mioty obecne lub Mioty planowane.
6. Kociaki mogą mieć status: wolny, zarezerwowany, w obserwacji hodowlanej, w nowym domku.
7. Jeśli któryś z dostępnych kociaków przypadnie Ci do gustu, zapraszamy do Kontaktu.
8. Kociaki mogą opuścić hodowlę po ukończeniu 12 tygodnia życia.
9. Nie kupuj „kota w worku”: zachęcamy do obejrzenia kociaków na żywo w naszym domu.
10. Warunkiem rezerwacji kociaka jest wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 500 zł.
11. Sprzedaż/kupno kociaka odbywa się na podstawie pisemnej umowy w siedzibie hodowli.
12. Zastrzegamy sobie prawo odmowy sprzedaży kota w sytuacji negatywnej oceny osoby kupującego.

***

Hodowla Polana Ecru*PL prowadzi sprzedaż kociąt z chwilą ukończenia przez nie 12 tygodnia życia. Jest to czas niezbędny do socjalizacji kota w środowisku innych zwierząt oraz ludzi. Jest to również czas szczególnie ważny z punktu widzenia jego harmonijnego rozwoju osobniczego, do którego w dużej mierze przyczyniają się kontakty z matką i rodzeństwem czy z innymi dorosłymi kotami. Po tym okresie kociaki są gotowe do zmiany domu. Pozytywnie reagują na kontakt z człowiekiem, potrafią korzystać z kuwety, jedzą kocią karmę, są ruchliwe i skore do zabawy. Decydując się na zakup kota urodzonego w hodowli Polana Ecru*PL, nowy właściciel ma pewność, że jego Wybranek jest zdrowy i w pełni zsocjalizowany. W kociej wyprawce nowy właściciel otrzymuje pięcipokoleniowy rodowód kota wydany przez PZF/WCF, książeczkę zdrowia kota wraz z adnotacjami o wykonanych szczepieniach i odrobaczeniach (x2) oraz zaczipowaniu, kocią karmę na pierwsze dni pobytu w nowym domu, kocyk z zapachem domu rodzinnego i bliskich mu innych kotów, kocie zabawki.

***

Koty dorosłe zamieszkujące w hodowli Polana Ecru*PL są zaczipowane, znajdują się pod stałą opieką weterynaryjną, zostały przetestowane i są wolne od chorób wirusowych FeLV i FIV, a także PKD. Na życzenie i na koszt potencjalnego kupującego testom takim, mogą być poddane również wybrane kociaki z naszej hodowli.

***

„Kocie zabawki nie wystarczą” – czyli w co się zaopatrzyć zanim w domu pojawi się Kot:
1. Transporter przeznaczony do przewozu kota, np. do weterynarza (zapewnia nam i kotu bezpieczeństwo). Polecamy zakupić transporter solidny, dla ras kotów dużych, najlepiej plastykowy, gdyż łatwo utrzymać go w czystości.
2. Karma sucha – odpowiednia do rasy oraz wieku kota i przez niego lubiana. My polecamy karmy Hill’s, Royal Canin, Happy Cat, Applaws, Taste of the Wild. Istotny jest skład karmy (karmy marketowe odradzamy ze względu na niską wartość odżywczą oraz „kuwetowe” problemy, których przysparzają).
3. Karma mokra – najlepiej naturalne, surowe lub gotowane mięso, np. serca lub wątróbki drobiowe, ewentualnie karmy markowe (jak wyżej). Mokre karmy marketowe również odradzamy.
4. Do picia: albo mleko matki, albo woda, zatem w nowym domu wyłącznie woda (zalecamy zapewnienie kotu stałego dostępu do świeżej wody pitnej).
5. Miski, karmiki, poidła: jest ich do wyboru, do koloru, jednak warto zwrócić uwagę na to, by były dostosowane do wielkości kota (warto też wybrać takie, które łatwo umyć, uzupełnić).
6. Mata ochronna pod miski itd. (zdecydowanie ułatwia utrzymanie czystości na podłodze, chroni też podłogę przed zalaniem czy przebarwieniem – w przypadku podłóg drewnianych).
7. Kuweta – dla Brytyjczyka najlepiej największa i solidna. My polecamy kuwety z wysokim rantem, kryte i z uchylnymi drzwiczkami, np. Savic Nestor Jumbo (Uwaga: żaden filtr nie działa tak wydajnie jak regularne czyszczenie kuwety!).
8. Żwirek do kuwety: są rozmaite i wszystkie przetestowaliśmy. Polecamy Benek Naturalny z glinki bentonitowej (Proszę go nie wrzucać do toalety!).
9. Łopatka do żwirku, a właściwie do czegoś „innego” (powinna być dostosowana do granulacji żwirku, najlepiej duża i sztywna, zintegrowana z podstawką/stojakiem).
10. Wycieraczka przed kuwetę (nie jest oczywiście konieczna, jednak w znacznej mierze pozwala zapobiec rozprzestrzenianiu się żwirku po mieszkaniu/domu).
11. Środki czystości – winny się znaleźć w zasięgu kuwety, przede wszystkim papierowy ręcznik i płyn antybakteryjny w rozpylaczu (niekiedy zdarza się bowiem, że jakieś nieczystości zostają wyniesione z kuwety na kocich łapach).
12. Drapak – są rozmaite, lecz drapak dla Brytyjczyka musi być solidny i co najmniej średniej wielkości; im więcej będzie miał powierzchni sizalowych, zwłaszcza takich, które pozwalają kotu swobodnie się wyciągnąć podczas drapania, tym lepiej (Uwaga: brak drapaka = podrapane meble!).
13. Legowiska, budki itd. – mogą się kotu podobać lub nie, warto jednak wybrać takie, które można łatwo uprać (kot i tak sam zadecyduje, gdzie jest mu wygodnie poleniuchować).
14. Nożyczki do obcinania kotu paznokci (nie ma sensu płacić za tę usługę weterynarzowi).
15. Kocie zabawki: są rozmaite, lepsze i gorsze (korzystają z nich zarówno kocięta, jak i koty dorosłe).

***

We wszystkie te (powyższe) akcesoria i artykuły warto zaopatrzyć się odpowiednio wcześniej: zanim w Państwa domu pojawi się wymarzony Futrzak. Z doświadczenia wiemy, że zakupy przez Internet, a ponadto opakowań wielkogabarytowych, pozwalają obniżyć koszty związane z utrzymaniem kota o ok. 30-50% w stosunku do zakupów produktów w małych opakowaniach w tradycyjnym sklepie zoologicznym (uwaga ta nie dotyczy oczywiście surowego mięsa). Hodowla Polana Ecru*PL najczęściej zaopatruje się bezpośrednio u producentów lub dystrybutorów markowej karmy, korzystając z rabatów przysługujących hodowcom. Indywidualnemu posiadaczowi kota bądź kotów polecamy np. sklepy internetowe bitiba lub zooplus, w których ceny są naszym zdaniem dość konkurencyjne, ewentualnie życzymy sukcesów w polowaniu na okazje cenowe w innych sklepach.

***

cdn.